10_20240114_195426.jpg

Shrnutí uplynulého roku

V létě 2023 jsme jako nový výkonný výbor oslavili rok ve své funkci. Konec roku 23 vybízí ke shrnutí za “náš” uplynulý rok a půl. Klub je velká organizace a proto rozděluji následující text do několik dílčích kapitol.


V létě 2023 jsme jako nový výkonný výbor oslavili rok ve své funkci. Konec roku 23 vybízí ke shrnutí za “náš” uplynulý rok a půl. Klub je velká organizace a proto rozděluji následující text do několik dílčích kapitol.


Změny 2022 -> 2024


Počet mládežnických mužstev:
V roce 2022: 6.
V roce 2024: 8. (+starší žákyně, +mladší dorost, +rezerva mladších žáků)

Počet děti:
V roce 2022: 97.
V roce 2024: 180


Počet trenérů:
V roce 2022: 14
V roce 2024: 23


Počet tréninků/zápasů na hracích plochách týdně: + 47%


Dluhy:
V roce 2022: 1.5 mil.
V roce 2024: 200 tisíc


Personální obsazení vedení

Při změně vedení v loňském létě se vyprofilovala nová pětice do výkonného výboru - Marek Pavlík, Jan Mudra, Petr Kýzl, Jiří Mareš a Miroslav Jirásek. V této pětici jsme fungovali na stejné úrovni, což na začátku bylo ideální, nicméně do budoucna bylo nutné zvolit jednoho předsedu. Tím se stal v další valné hromadě v prosinci 22 Miroslav Jirásek. Na té samé valné hromadě pak došlo ještě ke změně, kde namísto Petra Kýzla do výboru přišel Zdeněk Žihla. Blízkým spolupracovníkem výboru se navíc stal Pavel Kryštof, který se velkou měrou podílí na dennodenním chodu klubu. Poslední personální změna ve vedení byl odchod Jana Mudry v listopadu 23 a jeho nahrazením Alešem Hamouzem.

Přikládám odůvodnění konce Jana Mudry jeho slovy:

Před rokem a půl jsem byl zvolen do výkonného výboru SK Rakovník, z.s. v jedné z jeho nejtěžších chvil. Za rok a půl jsme zvládli spousty práce a nyní, když jsme vyřešili doplacení splátkového kalendáře z loňského léta ve výši jeden a půl milionu, beru svojí úlohu jako uzavřenou. Vzhledem k velkému pracovnímu vytížení a ke skutečnosti, že se klub musí nyní více soustředit na fotbalový růst, než na hašení požáru, rozhodl jsem se na svou funkci ve výkonném výboru rezignovat. Rezignace je pro mě o to jednodušší, jelikož na své místo doporučuji a podporuji Aleše Hamouze, který je znalý fotbalového prostředí a může klub posunout zase o kus dále. I přes rezignaci samozřejmě nadále budu klub podporovat a budu pomáhat, jak bude třeba. JM


Finance

Peníze byly a stále jsou největší problém, se kterým se jako klub potýkáme. Při loňském převzetí klubu jsme zjistili po interním auditu, že dlužíme kolem 1,5 milionu korun. Díky sponzorům, osekáním výdajů, vlastním prostředkům a ochotě věřitelů jsme naštěstí nemuseli “zavřít krám”. Minulý podzim jsme totiž byli dny, možná hodiny od toho, abychom vyhlásili bankrot a poslali klub do insolvence. Že klub přežil vidíme jako poloviční zázrak, za který děkujeme každému, kdo se na záchraně podílel.


V současné chvíli se všem původním věřitelům podařilo splatit dluhy. To ale samozřejmě neznamená, že klub je finančně zajištěn a že můžeme hrát druhou ligu. Čím více splácíme, tím více také zpátky zvyšujeme investice tam, kam patří. Především se jedná o mládež, kde bylo podfinancování v minulosti značné. Samozřejmostí pak je, že nejvíc trpí fotbalová stránka v A mužstvu. Když hrajeme proti soupeřům, kteří hráčům (často exligistům) platí i přes 20 tisíc měsíčně, tak naši odchovanci jednoduše nemají takové kvality. Cestu drahých přespolních hráčů nebo snad cizinců ale ani do budoucna neplánujeme. Především se budeme snažit investovat do mládeže, abychom si sami vychovali výborné fotbalisty, kteří budou reprezentovat město a klub a budou k nim mít vztah. Pokud v budoucnu na tom budeme opravdu finančně dobře, nezdráháme se investovat i do oněch ligových hráčů, ale budou to třeba 1-2 hráči, o kterých budeme přesvědčeni, že jsou kvalitativně na výši a charakterově, že v pohodě zapadnou a navíc okolo nich naši odchovanci herně velmi porostou.To je však hudba, kterou nebudeme ještě minimálně rok hrát.


Ke konci roku 2023 budeme díky výdajům za splátky dluhů, dopravu, provoz, trenéry apod. pravděpodobně v dluhu 200 tisíc, který pokryjeme půjčením peněz z vlastních kapes. Jako výbor pracujeme bez nároku na odměnu a naše práce je zcela dobrovolná.


Jelikož příští rok už nebudeme muset splácet cca 100 tisíc měsíčně za dluhy napáchané předchozím vedením, věříme, že se už situace stabilizuje a nebudeme muset řešit každý měsíc nulu na účtě. Naše předpoklady a propočty tomu nasvědčují.

Zároveň zde explicitně zmíníme, že dokud klub nebude neustále balancovat na nule, nebudeme investovat do větší hráčských transakcí. Nebudeme investovat peníze do hráčů, když ty peníze nemáme. Spousta lidí, zajímajících se o fotbal toto bohužel nechápe. Nicméně za našeho vedení nechceme dovést klub do obrovských dluhů, protože víme, že by se z nich už nemusel nikdy dostat. Zároveň se zvyšuje podpora a nápomocnost lidí v Rakovníku a jejich důvěru nechceme zklamat unáhlenými kroky, které jsou pouze krátkodobé záplaty. Myslíme v dlouhodobém horizontu.


Právní odpovědnost předchozího vedení

Dostáváme hodně dotazů na téma odpovědnosti za napáchané dluhy v minulém období. V současné chvíli můžeme jen říci, že se tím zabývá Policie ČR, že my plně spolupracujeme a detaily zmiňovat pochopitelně nemůžeme.


Provoz

Jedna ze sfér fungování klubu, která nás bohužel nemile překvapila, je provoz areálu. V minulosti příspěvek od města Rakovníka vždy pokrýval náklady na provoz areálu. Se změnami cen plynu, elektřiny, hnojiva však příspěvek na provoz není dostatečný a tudíž musíme odebírat část peněz z příspěvků rodičů a dávat je na dorovnání provozního rozpočtu. Do budoucna věříme, že na základě vyúčtování našich nákladů vedení města odsouhlasí do dalšího roku zvýšení příspěvků a větší vstřícnost v proplácení nákladů na údržbu městského areálu.


V areálu nejsme sami a důležité jsou pro náš klub i naši “sousedé”, především se jedná o pozemkáře. Ve spolupráci s pozemkáři se dolaďují detaily revitalizace areálu u potoka. Společně pracujeme na “knize požadavků”, které konzultujeme s vlastníkem areálu - městem. Nejvyšší prioritu a finanční náročnost mají nové kabiny - nahrazení současných buněk novými a také bourání kamenné tribuny a nahrazení tribunou novou - montovací. Oba zmíněné projekty by měly být hotovy v první polovině roku 2024.


Na stadionu na Zátiší úzce spolupracujeme s místními rugbisty a snažíme se podávat žádosti na město (a následně na Národní sportovní agenturu), aby byly zrekonstruované šatny, které jsou v havarijním stavu.A-tým

Před loňskou sezonou jsme spadli z třetí ligy až do I.A třídy (úrovní 6.liga), víceméně všichni hráči odešli a museli jsme tak zatnout zuby a odrazit se ode dna. Zde zaslouží poděkování v první řadě trenéru Jirkovi Kučerovi, který i přes bídnou situaci v klubu kývl na naší nabídku a šel trénovat náš A-tým. Poděkování zaslouží i hráči, kteří jako jediní v soutěži hráli bez nároku na jakoukoliv odměnu. Ke konci podzimu jsme jako vedení vyhodnotili, že týmu prospěje nový impuls a proto jsme angažovali nové trenérský tým a to v podobě Petra Vecky, Aleše Blokeš, kterým ještě pomáhal Lukáš Stuchl. Pod touto trojicí se tým zvedl a s vypětím všech sil se dokázal zachránit v I.A třídě. To byla povinnost. Historicky za 120 let nikdy klub nebyl níž než v I.A třídě a tento základ jsme zachovali. Trenéři i hráči opravdu pro záchranu obětovali hodně a jak to tak bývá, tak v extrémních situacích se pak mohou objevit neshody a tudíž jsme se vzájemně domluvili, že od nové sezony přivedeme nový trenérský tým, který atmosféru v kabině zase pročistí. Zde je na místě poděkovat Petrovi, Alešovi a Lukášovi, protože měli velmi těžký úkol pracovat v podmínkách, které neodpovídaly úrovni A. třídy - ať co se týče peněz, tak hodně nepříjemná byla skutečnost, že jsme měli velmi úzký kádr a dohrávali jsme soutěž s 11 hráči.


Od nové sezony tak přišla dvojice v podobě trenéra Jardy Hamouze a asistenta Kuby Hamouze. Zároveň jsme v létě zapracovali (i díky lepším finančním možnostem) na rozšíření kádru a nyní máme tréninkovou účast kolem 15 lidí, což je troufnu si říct v naší soutěži absolutní špička. Hráči tak konečně mají pořádnou konkurenci, musí makat a na začátku soutěže je to vidět.


Plány A-tým

V současné době už nemáme problém s počtem hráčů a do budoucna se můžeme více dívat na jejich kvalitu. Cílem je mít v týmu nejlepší hráče, kteří mají vztah k našemu regionu. Pokud bychom tyto hráče měli, dlouhodobě by měl být náš cíl hrát divizi, maximálně krajský přebor. Kdy se budeme snažit postoupit do kraje? Ideálně letos! Nicméně dokud nebudou všichni nejlepší hráči z našeho regionu hrát za nás, bude postup velmi složitý. Reálně si myslím, že v roce 2024 už bychom měli stavět kádr, který by měl zvládnout postup z A.třídy. Vše závisí na naši schopnosti sehnat peníze a hráčům vytvořit takové podmínky, aby pro ně byla čest za nás hrát.


Mládež

Před dvěma lety jsme založili kategorii přípravky. Zatímco v sezoně 2022/2023 čítal tým šéftrenéra Milana Doška 46 dětí, zvýšil se jeho počet v sezoně 2023/2024 o 30 dětí na úctyhodných 76 hráčů, kteří byli rozděleni do 2 týmů mladších přípravek a do 2 celků starších přípravek hrajících okresní a krajský přebor.


V kategorii mladších žáků jsme v letošní sezoně 2023/2024 vytvořili 2 týmy pod vedením trenérů Jiřího Holého, Františka Kalaše, Jakuba Klímy a Daniela Devery. Rezervní tým vede tabulku okresního přeboru a první tým je lídrem krajského přeboru. Výborně si letos vedou i starší žáci. Před sezonou bylo mužstvo posíleno o zkušený trenérský triumvirát – Milan Polák, Miroslav Trešl a Jaroslav Bulíř a také o pět kvalitních hráčů z Tatranu Rakovník. Výsledkem je vedoucí pozice v krajském přeboru po podzimní části sezony 2023/2024 a velká šance na postup do divize žákovské soutěže.

Velký pokrok zaznamenala i kategorie dorostu. V sezoně 2022 /2023 se týmu vedenému Liborem Šímou podařilo postoupit z I. A třídy do krajského přeboru. Z tohoto důvodu jsme byli nuceni zvýšit počet dorosteneckých celků na 2 mužstva – mladší a starší dorost. Třebaže jsme v letošní sezoně nováčkem nejvyšší středočeské dorostenecké soutěže, vedeme si nadmíru dobře. Mladší dorost okupuje po podzimu páté místo a starší dorost je sedmý s velkým odstupem na příčky znamenající sestup do nižší soutěže.


V roce 2024 chceme zřídit funkci šéftrenéra mládeže, který by vytvořil koncepci fotbalového rozvoje dětí a mládeže SK Rakovník a který by dohlížel na její realizaci. Dbáme na vzdělávání trenérů, kterým hradíme trenérské kurzy organizované ČMFS. Usilujeme o to, aby měli co nejvyšší trenérskou licenci. Kvalitní trenéři = kvalitní příprava mladých fotbalistů. V následujících letech očekáváme nárůst počtu mládežnických týmů, s čímž bude souviset rozšiřování a zkvalitňování zázemí pro naše mladé fotbalové naděje.


Oslavy 120 let & síň slávy


Slunné léto jsme využili pro oslavy 120 let od našeho založení. V minulosti jsme neviděli dostatečné zdůraznění přínosu legend klubu. To jsme chtěli změnit a proto jsme založili síň slávy, do které jsme nominovali pány Hrachovinu, Weise a Nejedlého za jejich přínos pro rakovnický fotbal. Plán je, že každý rok uspořádáme výroční zápas SK, kdy od rána budou zápasy přípravek/žáčků, v poledne zápas chlapů nebo žen a večer živá hudba. Tedy program, aby rakovničané mohli navštívit náš areál a užít si pěkný den, který bude završen přidáním dalších legend do vzniklé síně slávy. Další tato akce je naplánována na 9.6.2024. Určitě postupem času budeme blíže informovat o detailech.Výkonný výbor SKR
Předseda Miroslav Jirásek a členové Marek Pavlík, Aleš Hamouz, Zdeněk Žihla a Jiří Mareš.