53_20240703_180521.jpg

Hodnocení uplynulé sezóny

Hodnocení uplynulé sezóny 2023/2024.

A-TÝM
Zatímco v minulém roce jsme bojovali o záchranu v soutěži, letos po úporné bitvě a skvělým výkonům se nám podařilo I.A třídu vyhrát a postoupit do Krajského přeboru. Tým je z drtivé většiny složen z hráčů, kteří prošli naší mládeží, a to je základ, který do budoucna nechceme rozhodně měnit. I do budoucna plánujeme, že náš dres mají převážně nosit hráči, co u nás kdysi byli nebo mají vztah k našemu regionu. Realizačnímu týmu, včele s trenérem Jaroslavem Hamouzem, jeho asistentem jmenovcem Jakubem Hamouzem, vedoucímu Pepemu Horáčkovi a masérovi, legendě Jozefu Škultétymu patří velký dík, že tuhle partu dokázali dát dohromady a dokázali ji ukočírovat.

Náš tým patřil v průměru k tomu nejmladšímu v soutěži a pro spousty kluků to byl první ostrý boj o postup. Gratulujeme a děkujeme jim, že to všechno zvládli. K postupu se bohužel váží i černé kaňky. Naše úspěchy nejen na fotbalových trávnících v kategorii dospělých vyvolávají samozřejmě řadu reakcí. Většina fanoušků a lidí nám přeje, bohužel jsou ale přítomné hlasité výkřiky o koupených zápasech od soupeřů, koupených rozhodčích apod. Nějak nám to připomíná klasickou českou povahu – úspěch se neodpouští. Doporučujeme internetovým kritikům dorazit na stadion, dát si klobásu a vidět to na vlastní oči a nebýt zaslepen nějakými domněnkami.

MLÁDEŽ
Rozvoj mládeže je jasnou prioritou vedení SK Rakovník. Podpora vývoje fotbalových talentů je finančně velmi náročná. Kromě členských příspěvků využíváme i další zdroje, jako jsou finanční podpora města, kraje, fotbalové asociace, ČUS a sponzorů. Získané peníze investujeme do nákupu tréninkových pomůcek, kompletních sad dresů či do odměn pro nejlepší hráče. Nemalé prostředky stojí i doprava k mistrovským zápasům či finanční odměny a vybavení pro trenéry. Poskytujeme rovněž finanční příspěvek na fotbalová soustředění našich mládežnických týmů.

Naším svěřencům nabízíme i služby fyzioterapeutky Kristýny Wittlerové, která dohlíží na optimální tělesný rozvoj našich fotbalistů. Pro brankáře jsme zajišťujeme speciální brankářské tréninky pod vedením Tomáše Peška či Jana Veselého. Naše mládež také využívá trenérku atletiky Kateřinu Mastnou, kruhové tréninky pod vedením Petra Mendíka nebo jeho boxerských kolegů nebo také plavecký bazén.

Do mistrovské sezóny 2023 / 2024 jsme vyslali 7 mužstev. Hráčsky nejpočetnějším týmem byla naše přípravka. Pod vedením Milana Doška, Andrey Doškové, Roberta Otcovského, Miroslava Kaplana, Jaroslava Hofmana, Petry Hofmanové, Tomáše Peška, Anny Peškové a Štefana Ďuriny se učilo prvním fotbalovým krůčkům celkem 78 dětí. Ve srovnání s loňským rokem došlo k nárůstu počtu dětí o 36. O náš klub je mezi rodiči velký zájem, což svědčí o kvalitní práci našich trenérek a trenérů. Malí fotbalisté byli rozděleni do několika skupin. Ti nejstarší a nejpokročilejší sbírali zkušenosti v krajském přeboru starších přípravek. Souběžně s tím absolvovali i soutěž okresního přeboru. Mladší děti nastupovaly v okresním přeboru mladších přípravek, kde se hraje systémem 4 + 1. Ti nejmenší pak váleli v okresním přeboru mladších přípravek se systémem 3 + 0. V rámci akce Měsíc náborů jsme s pomocí okresního GTM Petra Vecky zorganizovali na podzim 2023 a na jaře 2024 náborový fotbalový trénink pro děti z rakovnických mateřských a základních škol. Velmi účinná je i letáková agitace či oslovování budoucích talentů prostřednictvím klubových webových stránek, facebooku či instagramu.

Další kategorií hrající krajský přebor byli mladší žáci. Tým vedený Jiřím Holým, Jakub Klímou, Františkem Kalašem a Danem Deverou ml. byl tvořen hráči ročníku 2011 a mladšími. Své nadání a talent prokazovali po celou sezonu a v tabulce jim nakonec patřila skvělá 2. příčka.

Největšího úspěchu dosáhli starší žáci vedeni Milanem Polákem, Miroslavem Trešlem a Jaroslavem Bulířem. Před sezonou byl tým posílen o kvalitní fotbalisty a od prvního kola kráčel od vítězství k vítězství. Během celého ročníku nepoznal hořkost prohry a zaslouženě získal krajský primát znamenající postup do druhé ligy žáků.

V nejstarší mládežnické kategorii reprezentovaly SK Rakovník dva týmy – mladší a starší dorost. Po loňském postupu z I. A třídy je čekaly boje v krajském přeboru. Mladšího dorostu se ujal Jan Veselý, trenér se zkušenostmi z ligové Slavie Kroměříž. Mužstvo střídalo lepší okamžiky s horšími a po posledním kole mu patřilo konečné 7. místo. Ve starším dorostu došlo během sezony k významné změně. Po podzimní části nahradil trenéra Libora Šímu již zmíněný Jan Veselý, který tak na jaře 2024 vedl s pomocí asistentů Jana Červeného a Jiřího Saba oba dorostenecké týmy dorostu.
Před začátkem jarní části zabudovali trenéři do týmu šikovné fotbalisty ročníku 2008. Postupně se jim podařilo vybudovat skvělou fotbalovou partu, která srážela jednoho soupeře za druhým. Svoji excelentní výkonnost korunovalo mužstvo v posledním kole, když nastřílelo hostující Hostouni 14 gólů. Nakonec z toho byla celková 6. příčka.
Působení mládeže v sezoně 2023 / 2024 je tedy třeba hodnotit maximálně pozitivně. Vedení SK Rakovník děkuje všem mladým hráčům a jejich trenérům za skvělou práci a za velmi úspěšnou reprezentaci našeho klubu.

Díky více soutěžím, týmům, trenérům, absolvovaným licencím a aktivním fotbalistům se nám podařilo na letošní rok získat nejnižší status fotbalové akademie, což nám přinese další, tolik potřebné peníze pro rozvoj našich dětí. Zároveň tím získáváme i prestiž a dobré postavení v rámci fotbalových struktur. Samozřejmostí je, že cílíme na vyšší statusy, abychom ukázali, že fotbal v Rakovníku se dělá kvalitně.

ŽENSKÝ FOTBAL
Od minipřípravky se v našich týmech objevují i mladé naděje ženského fotbalu. Do přibližně kategorie 13 let prozatím necháváme holky trénovat s kluky, jelikož fyzický rozdíl ještě není tak velký. Letos jsme měli pouze jeden ženský tým starších žákyň (13-16 let), který ale hrál klučičí soutěž. Bohužel pro holky je to fyzicky velmi náročné a nyní děláme maximum pro to, aby od příští sezony hrály holky klasickou ryze dívčí soutěž juniorek (14-17let). Tím pádem do budoucna by byla možnost založit i dospělý tým žen.

Dospělý tým žen jsme chtěli založit už na příští sezonu, nicméně vyjednávání s Pavlíkovem nám prozatím ztroskotala, když se Pavlíkovské holky nechtějí stěhovat k nám k potoku. Musíme tak vychovat své vlastní ženy, aby za rok-dva-tři (uvidíme, jaký bude vývoj), abychom založili dospělý tým.

V ženském úseku nám nyní nejvíce pomáhají Tomáš Loder, Petr Mendík, Honza Valdhans a Julča Ketmanová.

PROVOZ
Ve spolupráci s Městem a pozemní hokejisty z HC 1972 Rakovník se v uplynulé sezoně toho událo dost i na poli areálů. Dokončená je stavba nových buněk, kde přízemí bude naším domovem a domovem SKP Rakovník a první patro domovem pozemních hokejistů. Tedy stejně, jako to bylo v buňkách minulých. Děkujeme městu i pozemním hokejistům za spolupráci výsledek stojí za to!

Další projekt bylo zbourání dezolátní „spartakiádní“ tribuny. To se podařilo a na jejím místě vyrostla tribunka pro pozemní hokej. Pokud v budoucnu bude zájem a peníze, tak je vypracován projekt na přidělání tribun i směrem na fotbal. Součástí přenosné tribuny je i ozvučení, které bohužel na jarní část sezony chybělo. Do začátku sezony bude vše vyřešeno.

Nuceni jsme byli také rozebrat tribunu sever – aneb schody za brankou u potoka. Nahradili jsme je hlínou a necháváme svah zarůst. Je již vypracován projekt na minitribunu a zpevnění svahu. Naším cílem je nyní sehnat na tuto tribunu peníze. Další důležitý bod jsou špatné kabiny na Zátiší. V současné chvíli probíhá tvorba projektu na nahrazení starých buněk novými, aneb trochu podobný projekt jako máme v areálu na SK. O provoz se stará u nás především Pavel Kryštof, Hana Paterová a na Zátiší Vladimír Hlavsa.

FINANCE
Po šílených časech „zahraničního“ projektu jsme naštěstí z nejhoršího venku. Nicméně stále jsme lehce přiškrceni, kdy nás některé věci dobíhají. Jediní věřitelé jsou pouze členové výkonného výboru, kteří berou na sebe větší investice, které si klub nemůže zatím dovolit. Abychom však nebrzdili sportovní stránku, půjčujeme vlastní prostředky, aby si klub udržel vzestupnou trajektorii.

Těmi investicemi jsou například přestupy hráčů A-týmu. Rakovnické kluky jako Jakuba Sklenku, Jiřího Saba, Dominika Žďánského a další potenciální posily…, všechny musíme zpětně kupovat a částky v souhrnu letos určitě budou ve statisících.

Problematické je i financování mládeže, které nás mrzí dvojnásobně. V novinách neustále čteme o tom, že Češi se málo hýbou, mají největší srdeční problémy v Evropě, nemají vztah ke sportu a zároveň při jejich výchově živoříme. Trenéři, kteří tomu obětovávají spoustu času, tak jsou placeni velmi špatně a když k tomu připočteme obrovské náklady na dopravu, tak je velmi složité z dětí dostávat maximum, když všechno v dnešní době rozhodně není zadarmo.

Z toho důvodu jsme znovu navýšili členský příspěvek dětí na 500/měsíčně. Při porovnání s ostatními okresními městy jako Slaný, Beroun apod., tak stále jsme nejlevnější. Nechceme ale jednorázově zatápět rodičům našich talentů a proto jdeme postupnou cestou. I když to znamená, že nemáme 100% pokrytý rozpočet a že musíme spoléhat na dary jednotlivých rodičů, kteří si mohou dovolit podpořit rozvoj mládeže, za což jim patří OBROVSKÝ dík.

V minulé sezoně nám přispěli Froněk stavby, Elektro Viola, Krušovice, Arborea, Hájenka, Energie AG, Dřevo obchod Lubná, fotbalunas.cz, HK Agro, Valeo, Shell Helix, FAČR, Yuken, Pavel Kryštof, Ellas Burger, Ellas Pizza, Foragro, Netguns a drobné dary jsme dostali i od spousty dalších.

PROJEKT FOTBALOVÉHO RAKOVNICKA
Po dlouhých letech vzájemného házení klacků pod nohy se konečně dva tradiční rivalové SK a Tatran domluvili na společné spolupráci. Co to přesně znamená? Tatran převádí své děti od 11 let výše pod SK. My v rámci zachování odkazu Tatranu, SKP Rakovník a dalších klubů na okrese chceme nazývat své mládežnické celky jako Rakovnicko, což má simulovat okresní výběrové týmy. Tím samozřejmě vzniká konkurence a zvyšuje se kvalita. O to nám jde především. Jelikož se tím počet týmů zvyšuje, je potřeba, aby se trénovalo a hrálo nejen v našich areálech, ale i Tatraně, který se postará zázemím o dva dorosty. Na SK bude působit 5 týmů žáků a všechny přípravky.

Za poslední léta fotbalový okres skomírá. Krajské soutěže hraje už jen sloučený tým Nové Strašecí- Mšec, polookresní Lány a nyní postoupivší Lubná. To je zatraceně málo. Vinnu dávám hlavně nám – SK Rakovník – že jsme v minulosti nebyli schopni vychovat jak kvalitu, tak kvantitu. Na to se zaměřujeme a za několik let bychom měli vidět první vlaštovky a plody těchto myšlenek. Abychom však byli opravdu úspěšní, potřebujeme širší spolupráci a to nejen Tatranu a SKP, ale i třeba Nového Strašecí a dalších klubů. To je náš úkol na další sezony.

CO DÁL?
Plány na další sezonu? Do A-týmu přivést 2-3 hráče se vztahem k našemu klubu, abychom mohli hrát klidný střed tabulky. V mládeži se pokusit v dorostu o postup do druhé ligy. Loňské umístění napovídají, že kluci by to mohli zvládnout.

V žákách kluci budou poprvé hrát onu druhou ligu, což je pro ně obrovská zkušenost a samozřejmě to bude kvalitativně odskočené. Pokud chceme do budoucna tyto soutěže hrát pravidelně, je potřeba si na ně zvykat – jak pilnou prací, tak fotbalovým umem. Zároveň nás čeká Valná hromada, kde můžeme prodiskutovat uplynulé dva roky pod naším vedením. Vnímáme, že některé naše kroky – obzvlášť spolupráce s Tatranem – má spousty odpůrců z řad konzervativních fanoušků. O termínu valné hromady budeme informovat na FB/IG/Webu i na nástěnce.